Første skoledag 8. AUGUST 2021

Vigtig info inden skolestart!

Vi anbefaler alle, at møde op vaccineret til første skoledag. Vi vil kunne teste dem som ikke er vaccineret, men vi håber på fuld opbakning til, at fortsat holde vores skole helt sygdomsfri. 

 

Ved at beslutte Jer for et år på Sydfyns Fri Fagskole har I lavet en god investering i jeres barns liv. Vi håber at vi kan være med til at skabe det allerbedste år for netop Jeres unge menneske. 

Vi brænder for at arbejde med unge mennesker og vi brænder for at udvikle vores skole hele tiden, så vi sammen skaber rammerne for den bedste udvikling for den enkelte unge. 

Når man tager et år væk hjemmefra, har man også opnået en alder, hvor man tager imod nye perspektiver på livet, og det kan betyde at I derhjemme bliver mødt med nye vinkler på alt fra mad til motion og holdninger til alle mulige emner. 

Vi arbejder med en positiv og anerkendende tilgang til vores elever og ud af det kommer der altid fantastiske oplevelser og gode timer.  

En af vores mærkesager er blandt andet, at vi alle som mennesker er forskellige og at det er helt OK. Alle elever har noget de skal arbejde med, lige fra at få holdt rent på værelset, til at blive mødestabil, indgå i større sociale rammer eller noget helt andet. Det vigtigste er, at den unge er med på, at arbejde hen mod et mål som giver mening. 

Vi har nogle regler som er nødvendige at overholde, for ellers skaber det utryghed i flokken. Der er noget vi aldrig kan diskutere, fx personalets arbejdsforhold, frie fagskolers lovgivning og skolens grundregler, men heldigvis kan man som elev på en demokratisk skole diskutere så meget andet. Men nedenstående punkter er afgørende for at vi får ro til at skabe gode oplevelser om dagen med de elever som brænder for deres fagskoleår.

Regler på Sydfyns Fri Fagskole

 – Du skal være en god kammerat. For os betyder det, at du bakker dine kammerater op, er tillidsfuld og hjælper til at sikre et godt skolemiljø. 

– Du skal møde aktivt til alle timer, måltider og fællesarrangementer.

– Sydfyns Fri Fagskole er fra 2021 helt røgfri. (Dette gælder også e-cigaretter og snus.)

– Det er ikke tilladt at være påvirket af, nyde eller besidde øl, spiritus, euforiserende stoffer eller lignende, ligesom snifning af enhver art ikke er tilladt. Det er ligeledes ikke tilladt at nyde alkohol og euforiserende stoffer til og fra skole.

– Du skal ligge i din egen seng mellem 22.30 og 07.00

– Sex er ikke tilladt på skolen.

Mødetider - bemærk, at I har fået sendt invitation hjem.

2. årselever møder tidligere

Vi byder velkommen til jer klokken 10.00 Fælles velkomst for hele skolen kl. 16.00 i haven

ASF-elever

For de unge der er tilmeldt ASF - autismegrupppen - er mødetiden klokken 14.00.

Almene- og STU-elever

For dig der er ny elev på skolen - enten i 10. skoleår eller på STU - er mødetiden klokken 15.00.

Mellem klokken 15 og 15.45 flytter eleverne ind på skolen. 

Klokken 16.00 er der en fælles velkomst i haven hvorefter vi siger farvel til forældrene ( ca 17.15) og påbegynder skoleåret 21/22. 

 

Share this:

Like this:

Like Loading...
%d bloggers like this: